Un articol de Ioana-Andreea Rățoi, Psiholog Psihoterapeut Într-o perioadă ca sărbătorile de iarnă, în care apar atât de multe referiri la persoane dragi, familie și prieteni nu e deloc neobișnuit să ne confruntăm cu reversul medaliei: singurătatea. Până la urmă vorbim de un sentiment firesc, menit să avertizeze o specie profund socială - ca omul - cu privire la deconectarea de ceilalți. Dacă este prelungită, singurătatea are însă impact asupra sănătății, speranței de viață și calității vieții. Este de asemenea, fără îndoială, un sentiment global, sensibi...

